W Baranowie Sandomierskim gościła Retrospektywa Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci.
– Festiwal na przełomie września i października odbywa się w Gdyni. Wydarzenie to pełne jest filmów rozmów historycznych i politycznych, a także wzruszeń i emocji. I my chcemy część tych wzruszeń przenieść w różne miasta i miasteczka w Polsce między innymi do Baranowa Sandomierskiego –
mówi Romuald Rzeszutek wiceprezes mieleckiego stowarzyszenia Klub Historyczny „Prawda i Pamięć”, które jest partnerem wydarzenia.
W Baranowie Sandomierskim w formie online przygotowano między innymi pokazy filmów dokumentalnych i warsztaty filmowe dla młodzieży szkolnej, czy warsztaty dla organizacji pozarządowych. Z kolei w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury miała miejsce gala, podczas której wręczone zostały statuetki oraz „Drzwi do Wolności” oraz „Sygnety Niepodległości”.
„Drzwi do Wolności”, przyznawane są „za odwagę oraz poświęcenie bohaterom wspierającym działaczy i liderów podziemia niepodległościowego oraz solidarnościowego, jak również osobom, które w niezłomny sposób propagują ideę wolności”. Pośmiertnie otrzymał je Edward Polek ps. „Edos”
Z kolei sygnety wręczane są „świadkom historii bohatersko walczącym o wolność oraz niepodległość kraju”. Otrzymali je pośmiertnie ppor. Tadeusz Jaworski ps. „Zerwikaptur”, Ppłk. Kazimierz Tomasz Bogacz ps. „Bławat”, Karol Białek pseudonim „Wilk. Wszyscy to żołnierze AK.
Statuetkę dla Karola Białka odebrał jego syn Henryk Białek.
A wręczał ją Edward Rusin syn płk Aleksandra Rusina pseudonim „Rusal”.
Wydarzenie uświetnił koncert Zespołu Szkolnego Neon z Baranowa Sandomierskiego.