Tematami, które zdominowały sierpniową sesję sejmiku województwa były zmiany w statucie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 oraz rozprzestrzenianie się ASF na Podkarpaciu. Radni podjęli także wiele uchwał, dzięki którym lokalne samorządy otrzymają wsparcie na różne działania i projekty.
Wiele dotyczyło infrastruktury komunikacyjnej w regionie. Radni zdecydowali o udzieleniu wsparcia z budżetu województwa dla kilku projektów, mówi wicemarszałek Piotr Pilch.
Długa dyskusja radnych towarzyszyła uchwale dotyczącej zmian w Statucie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1. Debata skupiła się na kwestii likwidacji Kliniki Neurologii. Radni opozycji zarzucali, że jest to decyzja polityczna, która zapada bez głębszej dyskusji, a takiej ta sprawa potrzebuje. To jest racjonalna – apelował do radnych marszałek podkarpacki Władysław Ortyl.
Ostatecznie radni podjęli decyzję o zmianach w statucie KSW nr 1 czyli między innymi o likwidacji neurologii. Za taką decyzją było 19 radnych, przeciw 11, dwoje wstrzymało się od głosu.
Wiele miejsca na sesji radni poświęcili kwestii ASF. Raport o sytuacji związanej z Afrykańskim Pomorem Świń w województwie podkarpackim przedstawił Wojewódzki Lekarz Weterynarii – Janusz Ciołek. Jak wynika z danych inspekcji weterynaryjnej obecnie w regionie jest 30 ognisk ASF wśród świń, a najgorsza sytuacja jest w powiecie mieleckim, gdzie znajduje się jedna trzecia pogłowia świń i zlokalizowanych jest aż 28 ognisk. Informacje w tym temacie przedstawiła także wojewoda Ewa Leniart, apelując między innymi do rolników o przestrzeganie zasad bioasekuracji.
Tomasz Łępa