Bez użycia skalpela mieleccy chirurdzy naczyniowi mieleckiego szpitala zaopatrują tętniaka aorty brzusznej. Zabiegi te w wielu ośrodkach w Polsce wciąż nie są szpitalnym standardem. Dla wielu pacjentów, szczególnie obciążonych innymi schorzeniami, to bezcenna opcja, stanowi to bowiem znacznie mniejsze obciążenie dla chorych. Przy zastosowaniu u nich jedynie miejscowego znieczulenia, znika narażenie na powikłania związane z innymi rodzajami znieczulenia, ale także gojeniem się ran – podkreśla dr n. med. Piotr Gembal, ordynator Oddziału Chirurgii Naczyniowej Szpitala Specjalistycznego w Mielcu.
Podobną metodą, jeżeli to tylko możliwe, wykonywane są również zabiegi w przypadku niedrożności aorty i tętnic biodrowych w tzw. zespole Leriche’a , co również stanowi znacznie mniejsze obciążenie dla pacjentów niż dotychczasowym leczeniu klasycznym – podsumowuje dr Piotr Gembal.
Co ważne, najnowszy zabieg jest refundowany przez NFZ, choć nie u każdego chorego z tętniakiem aorty brzusznej czy z zespołem Leriche’a może on być przeprowadzony. Istnieje kilka przeciwwskazań medycznych. Zawsze analizujemy sytuację każdego pacjenta i jeśli uznajemy, iż nie ma przeszkód do wykorzystania tej nowoczesnej procedury, zawsze to czynimy – dodaje ordynator Oddziału Chirurgii Naczyniowej Szpitala Specjalistycznego w Mielcu .
Tomasz Łępa