„Od soli do siarki”. Taki tytuł nosi najnowsza publikacja dyrektora Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego w Tarnobrzegu Adama Wójcika – Łużyckiego.
– Pierwszym miejscem, w którym rozpocząłem karierę zawodową było Muzeum w Bochni, mieście, które szczyci się najstarszą polską kopalnią soli. Właśnie w Bochni zdobywałem moje pierwsze szlify jako historyk sztuki, muzealnik. Wówczas zapoznałem się również z pracą górniczą, jej specyfiką i metafizyczną otoczką – powiedział nam Adam Wójcik – Łużycki. Wspomniał również, że myśląc o napisaniu książki świadomie wybrał tytuł „Od soli do siarki”. – Zaczynałem w mieście gdzie wydobywano sól, a kończę w Tarnobrzegu, gdzie wydobywano siarkę – mówi autor książki.
W książce autor opisuje w jaki sposób rodziła się i dojrzewała w nim pasja muzealnicza. Wymienia to czego udało mu się dokonać na przestrzeni czterech dekad.
Promocja książki „Od soli do siarki” będzie miała miejsce 23 września w Spichlerzu – siedzibie Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego. Publikację można nabyć we wspomnianym Spichlerzu.
Adam Wójcik – Łużycki urodził się 65 lat temu w Krakowie. Po studiach przez pięć lat prowadził Dział Sztuki Muzeum w Bochni, następnie pełnił funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Tarnobrzegu, gdzie założył i przez 22 lata był dyrektorem Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.
Opracował projekt i przeprowadził rewaloryzację Zamku Tarnowskich w Dzikowie. Jest prezesem Towarzystwa Przyjaciół Tarnobrzega i redaktorem naczelnym wydawanego przez te organizacje kwartalnika społeczno-kulturalnego „Dzikovia”. Autor ponad stu publikacji książkowych i wielu artykułów naukowych i popularno-naukowych. Za swoją działalność zawodową i społeczną był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany.