Gmina Łoniów była gospodarzem tegorocznego Powiatowego Święta Plonów.
Rozpoczęła je msza w miejscowym kościele, po której barwny korowód dożynkowy przeszedł na plac przed sceną plenerową Gminnego Ośrodka Kultury w Łoniowie. Tam delegacje poszczególnych gmin z powiatu sandomierskiego prezentowały swoje wieńce.
Wieniec z gminy Koprzywnica przygotowali sołtysi oraz przewodniczący osiedla. Sołtys wsi Zbigniewice Kolonia Anna Baran powiedziała, że prace nad wieńcem rozpoczęły się na długo przed dożynkami. – Trzeba było przede wszystkim zebrać zboże, które w tym roku jest zielone. Nie ma dojrzałego, ponieważ opady deszczu sprawiły, że na polach bardzo szybko ono czerniało – mówi.
Podczas Powiatowego Święta Plonów rozstrzygnięto także konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Decyzją jury tytuł ten przypadł gospodarzom wydarzenia, czyli gminie Łoniów. Ten wieniec będzie reprezentował powiat na Wojewódzkim Święcie Plonów, które odbędzie się 12 września w Kielcach.
Małgorzata Kalinowska z Koła Gospodyń Wiejskich Łoniowianki, które przygotowało wieniec, nie kryje radości.
Do uczestników dożynek zwrócił się starosta powiatu sandomierskiego Marcin Piwnik.
Wójt Łoniowa Szymon Kołacz mówił o znaczeniu dożynek.
Sporą atrakcją cieszyły się stoiska przygotowane przez poszczególne gminy. Koło Gospodyń Wiejskich Chwałowianki z Chwałek w gminie Obrazów postawiło na ekologię. Mówi prezes stowarzyszenia Klaudia Tajs.
O muzyczną oprawę podczas dożynek zadbała Alicja Śmielak oraz zespoły „Gorzyczany”, „Teraz My” oraz „Daj To Głośniej”.