Przed nami kolejna rocznica rozpoczęcia Akcji „Burza” oraz bitwy pod Pielaszowem. Na przełomie lipca i sierpnia Sandomierz ponownie odda hołd swoim poległym w 1944 r. Pierwszą część obchodów zaplanowano w sobotę – 31 lipca. O godz. 15.30 w ratuszu rozpocznie się spotkanie z cyklu „Pamięci Sandomierskich Kolumbów”.
W tym roku o bitwie, a także o życiu po bitwie organizatorzy będą mówić przez pryzmat biografii Bronisława Sokołowskiego. Bronisław Sokołowski był uczestnikiem bitwy pod Pielaszowem. Pełnił obowiązki dowódcy jednej z kompanii stawiającej opór atakującym Niemcom. Uczestnictwo w bitwie pod Pielaszowem zajmowało ważne miejsce w biografii Bronisława Sokołowskiego, także tej powojennej. Pomimo upływu lat, powracał do lipcowych wydarzeń. Jak wspomina córka, pomimo trudów dnia codziennego żył z ciężarem towarzyszącym dowódcom bitew przegranych. Pod tym względem jego losy, życie z poczuciem odpowiedzialności za śmierć żołnierzy przypomina sytuację kpt. Ignacego Zarobkiewicza „Swojaka” – dowódcy batalionu.
Z czasem, wokół okupacyjnej i powojennej postawy Bronisława Sokołowskiego pojawiły się oceny i komentarze. Przetrwały głównie w przekazie ustnym. Część z nich, w dalszym ciągu pomimo ostrości sformułowań powtarzanych jest w sposób bezrefleksyjny. Moim zdaniem, tym bardziej uzasadnionym jest, aby właśnie tegoroczne spotkanie z cyklu „Pamięci Sandomierskich Kolumbów” poświęcić na uzupełnienie obrazu Bronisława Sokołowskiego „Franta” funkcjonującego w jednostkowej i zbiorowej pamięci mówi Robert Piwko z delegatury IPN w Kielcach.
– Piątym spotkaniem powracamy niejako do korzeni – do spotkań kameralnych, złożonych z wystąpienia tematycznego oraz dyskusji – dodaje Robert Piwko.
Joanna Sarwa