Po wielomiesięcznej intensywnej pracy projektowej wielu osób, okazało się, że proces opracowywania projektu, który mógł zapewnić miastu Mielec wielomilionowe dofinansowanie w ramach Programu Rozwój lokalny, finansowany w ramach Funduszy norweskich na lata 2014 – 2021, został niedoceniony. Mimo iż w drugim etapie rywalizacji o wielomilionowy grant na 213 miast, które złożyły wstępne projekty, Mielec uplasował się w pierwszej dziesiątce to ostatecznie nie dostanie ani jednego euro.
Do zdobycia było od 3 do nawet 10 milionów euro, a poziom dofinansowania w ramach Programu Rozwój Lokalny wynosił 100%.
Mówi Adriana Miłoś, wiceprezydent Mielca.
Przedstawiciele mieleckiego magistratu złożyli projekt „RAZEM dla lepszego jutra – Mielec miastem dialogu”, który jest efektem wspólnej pracy urzędników jak i mieszkańców przy wsparciu ekspertów ze Związku Miast Polskich. Wyniki ocen projektów miały być znane jeszcze w marcu, tłumaczy wiceprezydent miasta.
W projekcie zaplanowano szereg działań, które byłyby możliwe do zrealizowania właśnie dzięki funduszom norweskim.
Wśród innych interesujących pomysłów zgłoszonych w projekcie „RAZEM dla lepszego jutra – Mielec miastem dialogu” znalazły się m.in.: „Edukreatywność” – polegająca na opracowaniu autorskiego programu działań edukacyjnych kształtujących kreatywność uczniów mieleckich szkół, a także Szkoła Młodych Liderów – innowacyjny projekt adresowany do uczniów, którzy chcą aktywnie działać, ale brakuje im odpowiedniego wsparcia merytorycznego lub finansowego.
Tomasz Łępa