W Dymitrowie Dużym w gminie Baranów Sandomierski oficjalnie zaprezentowano dwie drewniane tablice opisujące walory przyrodnicze i historyczne terenu przy kopcu upamiętniającym dawny kościół. W 2019 roku w sąsiedztwie kopca utworzono „użytek ekologiczny”. To jedna z form ochrony przyrody. W przypadku Dymitrowa postanowiono chronić starorzecze Wisły. Dziś jest to zbiornik eutroficzny który reprezentuje wiele gatunków roślin i zwierząt mówi Janusz Wepsięć ze Stowarzyszenia Wolne Rzeki, które było inicjatorem ustawienia tablic.
Odtwarzacz plików dźwiękowychPosłuchaj więcej.
Sam kopiec został usypany z inicjatywy proboszcza parafii w Baranowie Sandomierskim księdza Andrzeja Machowicza.
Odtwarzacz plików dźwiękowychO historii miejsca mówi Krzysztof Górczyca z Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.
Odtwarzacz plików dźwiękowychDziś teren przy kopcu oprócz waloru ekologicznego jest miejscem uroczystości religijno –patriotycznych. Mówi burmistrz Baranowa Sandomierskiego Marek Mazur.
Odtwarzacz plików dźwiękowychNowe tablice mieli okazję zobaczyć okoliczni mieszkańcy, którzy tłumnie przyszli na zorganizowane pod kopcem nabożeństwo majowe. Wielu z nich wspominało swoje czasy młodości, kiedy to mieli okazję kąpać się w starorzeczu Wisły, które nazywane jest „Kaczym Dołem”.