Po wielu latach starań na Podkarpaciu będą prowadzone operacje z pomocą Robota da Vinci. Pierwsze prace nad tym projektem rozpoczęły się w 2015 r. Z uwagi na brak dedykowanego finansowania w ramach Narodowego Fundusz Zdrowia, i brakiem dostępu do wysokiej klasy specjalistów, trudno było wówczas wprowadzić ją szerzej w Polsce.
Dziś działa już 14 autoryzowanych systemów da Vinci, najwięcej, w tym 7 na Mazowszu a już od maja tego roku również Podkarpacie zabezpieczy pacjentom onkologicznym dostęp do najnowszej generacji robota da Vinci.
Już w maju, w ramach Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie powstanie nowe Podkarpackie Centrum Chirurgii Robotycznej, które skoncentruje się na zabiegowym leczeniu schorzeń onkologicznych prostaty, dróg moczowych, macicy oraz jamy brzusznej. Zabiegi dla pacjentów będą realizowane bezpłatnie, dzięki umowie na świadczenie usług medycznych z operatorem robota da Vinci, dotacji z podkarpackiego urzędu marszałkowskiego i refundacji z NFZ.
Z wykorzystaniem da Vinci na świecie przeprowadza się obecnie ponad 170 typów zabiegów chirurgicznych – jego zastosowanie jest szczególnie cenne w onkologii przede wszystkim w operacjach raka prostaty, raka trzonu macicy czy raka jelita grubego, ale także raka pęcherza moczowego czy raka nerek. Program Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej wpisuje się w Europejski Plan Walki z Rakiem.
Tomasz Łępa