Już od kilku lat wszystkie sygnalizatory dźwiękowe informujące pieszych o zielonym świetle muszą mieć powtarzalny sygnał oraz określoną głośność. O ujednolicenie stałych dźwięków starał się od lat m.in. Polski Związek Niewidomych. Dyskusję nad zagadnieniem zakończyło rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju i Infrastruktury z lipca 2015 roku, które reguluje tą sprawę. Niestety , sygnały dźwiękowe w Mielcu nie wszystkim się podobają, na ich sygnał i uciążliwość żali się jedna z mieszkanek miasta Mielca.
Jak tłumaczy Urszula Chmura z komendy policji w Mielcu sygnały dźwiękowe zamontowane przy sygnalizatorach świetlnych są przeznaczone dla osób niepełnosprawnych i są istotne dla ich bezpieczeństwa.
Według rozporządzenia sygnał podstawowy powinien być sygnałem powtarzanym i musi być dostosowany do hałasu ulicznego. W żadnym punkcie przejścia dla pieszych sygnał dźwiękowy nadawany z sygnalizatora nie może być cichszy od hałasu ulicznego o więcej niż 20 dB. Dodatkowo sygnalizatory muszą być umieszczone 2,2 metra nad ziemią.
Tomasz Łępa