Trwają konsultacje społeczne Stop Powodzi. W Stalowej Woli odbyła się konferencja na temat aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym dla regionu wodnego Górnej-Wschodniej Wisły, a konkretnie zlewni górnego i dolnego Sanu i na głównych dopływach Wisły w północnej części województwa Podkarpackiego. Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie zachęcali do udziału w konsultacjach społecznych, które potrwają do 22 czerwca. Mówili też o konieczności aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym, zakresie aktualizacji, jakie działania w zakresie ochrony przeciwpowodziowej zostały zaplanowane i które zadania są priorytetowe. O tym jak istotne są konsultacje mówiła Małgorzata Bogucka-Szymalska, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Infrastruktury:
Na terenie Powiatu Stalowowolskiego ryzyko powodziowe stwarzają na terenie powiatu stalowowolskiego głównie dwie duże rzeki: w 17 miejscowościach Wisła wraz z dopływami, a w 21 – San z dopływami. To właśnie w ich rejonach zlokalizowano planowane działania. Większość z nich bo 22 ma charakter techniczny. Wśród nich dominują remonty, modernizacje i rozbudowy obwałowań. Małgorzata Wajda, dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie przedstawiła pokrótce niektóre z 27 zaplanowanych inwestycji, które obejmują nie tylko zlewnię Sanu ale również San w raz z dopływami do Wisły.
Jedne z najważniejszych przygotowywanych nowych zadań w powiecie stalowowolskim to m.in. budowa prawego wału rzeki San od miejscowości Pysznica Sudoły do nasypu linii kolejowej relacji Rozwadów – Biłgoraj. Kolejna inwestycja dotyczy modernizacji 18 km wałów m.in. w Stalowej Woli.
W ramach zadania wykonane ma być uszczelnienie, podwyższenie i modernizacja korpusu wału. Będą też kontynuowane inne, rozpoczęte już zadania, jak ochrona przed powodzią terenów zalewowych położonych wzdłuż rzeki Osa w gminie Zaleszany. To także wyrównanie lokalnych deniwelacji korony wału prawego rzeki San w miejscowościach położonych wzdłuż Sanu w gminach Pysznica i Radomyśl nad Sanem oraz Zasanie w Stalowej Woli. W powiecie tarnobrzeskim jednym z ważniejszych zadań jest przebudowa prawego i lewego wału rzeki Łęg na terenie gminy Grębów. Są też zaproponowane modernizacje i rozbudowy obwałowań kolejnych odcinków dopływów.
Będą też kontynuowane prace na wałach Trześniówki. Z projektem aktualizacji planu zarządzania ryzykiem powodziowym m.in. dla zlewni górnego i dolnego Sanu i na głównych dopływach Wisły w północnej części województwa Podkarpackiego i planowanymi zadaniami można się zapoznać na stronie www.stoppowodzi.pl. Tam też dostępne są formularze w ramach konsultacji społecznych. Projekt planu dostępny jest również w stalowowolskim oddziale Wód Polskich.