Brak możliwości inwestycji oraz rozwoju budownictwa to skutki regulacji ustawy Prawo Wodne, na które wskazują władze powiatu sandomierskiego.
Chodzi o mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego opracowane przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Na terenach oznaczonych jako zagrożone powodzią nie wolno budować ani rozbudowywać obiektów, nawet jeśli ryzyko wystąpienia takiego zagrożenia wynosi jeden procent.
W Zamku Królewskim w Sandomierzu odbyło się spotkanie przedstawicieli Wód Polskich z władzami powiatu sandomierskiego oraz przedstawicielami poszczególnych gmin.
Mówi dyrektor zarządu zlewni w Sandomierzu PGW Wody Polskie Krzysztof Sobiecki:
– Sześć spośród dziewięciu gmin powiatu sandomierskiego nie ma szans na rozwój z powodu skutków regulacji ustawy Prawo Wodne – mówi starosta Marcin Piwnik i zapowiada protest i interwencję u ministra:
Wśród gmin, które ucierpiały najmocniej w wyniku aktualizacji map terenow zalewowych znalazła się gmina Samborzec. Mówi wójt Witold Surowiec:
Co o możliwości liberalizacji przepisów sądzi dyrektor zarządu zlewni w Sandomierzu PGW Wody Polskie Krzysztof Sobiecki?
Obecnie na terenie powiatu sandomierskiego trwa ostatni etap inwestycji przeciwpowodziowej. Łączna wartość projektu Ochrona przeciwpowodziowa Sandomierza wynosi ok. 218 mln zł, z czego prawie 169 mln zł stanowi wkład środków unijnych Programu Infrastruktura i Środowisko.
Kompleksowy system ochrony przeciwpowodziowej, tworzony w ramach projektu przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, obejmuje modernizację wałów przeciwpowodziowych oraz budowę i przebudowę pompowni.
W styczniu zostały oddane do użytkowania cztery przepompownie w miejscowościach Koćmierzów, Nadbrzezie, Szewce oraz Zajeziorze. Realizacja dwóch pozostałych zadań związanych z budową wałów zostanie ukończona do grudnia tego roku. Dzięki inwestycji ochroną przed powodzią zostanie objęty obszar ponad 11 kilometrów kwadratowyc na terenie gmin Sandomierz, Samborzec i Koprzywnica.
Inwestycja w Sandomierzu stanowi komponent kompleksowego Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły, realizowanego przy wsparciu Funduszu Spójności, pożyczki z Banku Światowego i Banku Rozwoju Rady Europy oraz środków z budżetu państwa.
Joanna Sarwa