Pani Basia, nauczycielka nauczania początkowego ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Mielcu , potrzebuje pomocy. Ostra białaczka szpikowa zdiagnozowana u niej w styczniu 2019 roku uniemożliwia pani Basi wykonywanie swojego zawodu. Dzięki leczeniu farmakologicznemu choroba zaczęła się cofać, ale niestety na początku tego roku znów dała o sobie znać. Pani Basia jest obecnie poddawana chemioterapii, by mogła wrócić do zdrowia konieczny jest przeszczep komórek macierzystych od osoby niespokrewnionej. Tylko tak, będzie mogła wróć do zdrowia. Mówi córka chorej mamy, Klaudia.
Dla wielu chorych na nowotwory krwi jedynym ratunkiem jest przeszczepienie szpiku od zgodnego Dawcy, czyli tak zwanego „genetycznego bliźniaka”. Takim mianem określamy osobę, której antygeny zgodności tkankowej są takie same jak nasze własne.
Nasz genotyp jest niezwykle różnorodny, więc szanse na znalezienie „genetycznego bliźniaka” są bardzo niskie. Prawdopodobieństwo wynosi 1: 20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu aż 1 do kilku milionów. Dlatego nadal co 5. polski pacjent nie znajduje zgodnego dawcy.
Tomasz Łępa