Energia, ekologia, transport przyszłości i świat wirtualny to zagadnienia, które zgłębiają uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Gieraszowicach w gminie Łoniów w powiecie sandomierskim w ramach programu naukowego 'Być jak Ignacy’. Organizatorem programu jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Program został objęty honorowym patronatem ministra edukacji narodowej.
W tym miesiącu rozpoczął się kolejny etap programu 'Być jak Ignacy’. Tym razem uczniowie poszerzają swoją wiedzę o środkach transportu, poznają historię rozwoju technologicznego oraz korzyści i zagrożenia wynikające z jego ciągłego rozwoju. Wyobraźnia młodych naukowców pozwoliła zwizualizować dziecięce wyobrażenia przyszłego świata. Powstały niepowtarzalne pojazdy przyszłości. Wirtualna podróż do muzeum Mercedes-Benz przeniosła uczestników przez 125 lat historii przemysłu motoryzacyjnego od pierwszych samochodów po ekologiczne auta przyszłości. Spotkanie z ekspertem i warsztaty prowadzone on line oraz zorganizowane na terenie szkoły dały podstawy do poszukiwań naukowych, technicznych rozwiązań w zakresie czystych, ekonomicznych i ekologicznych źródeł energii. Pomysłów na nowe środki transportu nie brakuje. Mają być energooszczędne, szybkie i bezpieczne dla ludzi i środowiska, dlatego zmiany w tym kierunku powinny się rozpocząć już dziś od budowania wrażliwości, świadomości i odpowiedzialności młodego pokolenia.
Celem programu jest popularyzacja polskiej nauki i pielęgnowanie pamięci o wybitnych polskich naukowcach. Hasło tegorocznej – piątej – edycji programu to słowa 'Nauka to przyszłość – mówi dyrektor szkoły w Gieraszowicach Małgorzata Borycka:
Programowi 'Być jak Ignacy” towarzyszy konkurs dla kół naukowych. Do zdobycia są nagrody pieniężne dla szkół i nauczycieli oraz nagrody rzeczowe dla uczniów o wartości ponad 300 000 zł. Zwycięskie szkoły otrzymają również tytuł 'Naukowej Szkoły Ignacego”, a najlepszy zespół otrzyma tytuł 'Szkoły Roku”.
Joanna Sarwa