Podległe samorządowi województwa podkarpackiego szpitale w Rzeszowie i Przemyślu oraz Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego zawarły umowę z Uniwersytetem Rzeszowskim, która precyzuje nowe ramy współpracy na rzecz dalszego rozwoju kierunku lekarskiego.
Nie jest to pierwsza umowa o współpracy pomiędzy wojewódzkimi placówkami medycznymi a uniwersytetem. Poprzednie porozumienia wymagały już jednak aktualizacji i regulacji na nowo zasad współpracy w zakresie kształcenia w zawodach medycznych.
Mówi marszałek podkarpacki, Władysław Ortyl.
Marszałek podczas spotkania mówił także o konieczności podjęcia kolejnego wyzwania, jakim jest budowa szpitala uniwersyteckiego. O podjęciu takich starań mówił również rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, Sylwester Czopek.
O tym, że jest to ważna umowa, nie tylko dla uczelni, mówili również dyrektorzy placówek medycznych, m.in. Barbara Stawarz, dyrektor szpitala wojewódzkiego w Przemyślu, który nie był do tej pory związany umową z uniwersytetem. Teraz współpraca szpitala z uczelnią zostanie podjęta w nowym oddziale klinicznym – ginekologii i położnictwa z pododdziałem ginekologii onkologicznej.
Kształcenie lekarzy ma ogromne znaczenie dla naszych szpitali. Mam nadzieję, że pozwoli w przyszłości zasilić kadry naszych klinik, zapewnia Barbara Rogowska, dyrektor szpitala nr 2 w Rzeszowie.
Podpisanie nowych umów było poprzedzone wieloma spotkaniami roboczymi z udziałem zarządu województwa, dyrektorów jednostek oraz radców prawnych, podczas których strony zawartych umów pracowały nad opracowaniem i przyjęciem nowych dokumentów.
Tomasz Łępa