Narodowy Fundusz Zdrowia rozstrzygnął konkurs ofert na realizację zadań w zakresie ratownictwa medycznego na terenie województwa podkarpackiego.
Mieleckie Pogotowie Ratunkowe jest jednym z liderów koordynujących działania na swoim obszarze (w północno – zachodniej części województwa) i równocześnie liderem podkonsorcjum obejmującego działaniem teren powiatów: mieleckiego, tarnobrzeskiego, kolbuszowskiego i stalowowolskiego.
Mówi dyrektor Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu Grzegorz Gałuszka.
Potrzeba ta sprawiła ogłoszenie dodatkowego naboru pracowników, co w ostateczności sprawiło, iż mieleckie pogotowie będzie zarządzało blisko 800 osobami:
Jak tłumaczy dyrektor Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu reforma, do której mieleckie pogotowie przygotowywało się przez wiele miesięcy, dla pacjentów nic nie zmieni. Pacjenci oczekujący na karetkę będą mieli udzieloną pomoc na tych samych zasadach, co do tej pory. Mówi starosta mielecki Stanisław Lonczak:
Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Mielcu stała się częścią konsorcjum, w którego skład wchodzą: Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie jako lider konsorcjum, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie oraz Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe w Sanoku. Stało się to za sprawą ustawy o państwowym ratownictwie medycznym, która zakłada powstanie samodzielnych stacji pogotowia bezpośrednio podlegających ministerstwu zdrowia.
Tomasz Łępa