Uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku po raz kolejny znaleźli się w czołówce młodych wynalazców. tym razem zdobyli medale i i nagrody specjalne w ramach specjalnej edycji Międzynarodowych Targów i Konkursu INTARG Online – Innowacje Społeczne. Myślą przewodnią tego konkursu było hasło „Innowacje społeczne w służbie wspólnego dobra”. Zresztą jak cały projekt, którego celem jest międzynarodowa prezentacja i promocja innowacji służących rozwiązywaniu różnych problemów społecznych oraz wprowadzania ich w życie dzięki nawiązaniu współpracy pomiędzy światem nauki, a środowiskami administracji, organizacjami pozarządowymi i biznesem. Złoty medal w tym zdobył Paweł Pyra – uczeń IV klasy RCEZ, który został doceniony za zaprojektowanie i wykonanie „Taniej miolektrycznej protezy ręki”. Wynalazek powstawał pod kierunkiem nauczyciela Mariana Chrapko. Mechanizm działania takiej protezy polega na odbieraniu przez elektrody impulsów z mięśni i przekazywaniu ich do silniczków które wspomagają ruch protezy.
I właśnie w tym proteza ręki wykonana przez Pawła Pyrę z niżańskiego 'Elektryka’ różni się od istniejących na rynku, że jest tania.
O ile rzecz jasna znajdzie się firma, która chciałaby zająć się produkcją takiej protezy.
Ale to nie jedyny nagrodzony wynalazek z Niska. Srebrny medal i nagroda specjalna przyznana przez Fundację Polonia International – Bruksela zostały przyznane za 'Ekologiczne poidło dla pszczół’. Autorami tego wynalazku byli Paweł Pyra i Łukasz Żak, którzy przygotowali go pod kierunkiem Dyrektora RCEZ w Nisku mgr Wacława Piędla. Marian Chrapko przyznaje, że nie brakuje uzdolnionej młodzieży. wystarczy stworzyć im odpowiednie warunki i nie przeszkadzać.
A o tym, że Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku stara się stworzyć warunki dla młodych ludzi z otwartymi umysłami świadczy fakt, że to nie pierwsi uczniowie którzy zdobywają laury w różnego rodzaju konkursach wynalazków i innowacji.