Od tygodnia trwa Powszechny Spis Rolny. Na Podkarpaciu obowiązkowi spisowemu podlega 143 tysięcy gospodarstw rolnych. Przypomnijmy, że aktualnie realizowany jest tylko etap samospisu internetowego i telefonicznego. Będzie on trwał do połowy września.
Analizując dane z gmin północnej części województwa można zauważyć, że ich mieszkańcy z różną aktywnością realizują obowiązek spisowy.
Dla przykładu na terenie Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego jest 5400 gospodarstw do spisania. Największy odsetek gospodarstw, które dokonały samospisu jest obecnie w mieście i gminie Nowa Dęba, a najmniej w mieście i gminie Baranów Sandomierski.
W powiecie stalowowolskim, gdzie spisać się ma 4100 gospodarstw, w statystykach prowadzi miasto Stalowa Wola. Najmniej osób spisało się przez miniony tydzień w gminie Zaleszany.
W powiecie mieleckim do spisania jest 9100 gospodarstw. Tu prowadzi gmina Borowa, a w ogonie jest Padew Narodowa.
W powiecie kolbuszowskim spisowi podlega 5900 gospodarstw. Najlepszy wynik ma w tej chwili Majdan Królewski. Najmniej osób spisało się w gminie Niwiska.
Jarocin to jeżeli chodzi o spis rolny najaktywniejsza obecnie gmina w powiecie niżańskim. Najmniej aktywna jest gmina Krzeszów. Liczba gospodarstw do spisania w niżańskim to 5000.
Wszelkie niezbędne informacje na temat Powszechnego Spisu Rolnego znajdują się na stronie spisrolny.gov.pl.
– W samospisie może pomóc osoba z najbliższego otoczenia – przekonuje kierownikiem tarnobrzeskiego oddziału Urzędu Statystycznego w Rzeszowie, Stanisław Ziętek.
Ponadto przez siedem dni w tygodniu od godziny 8.00 do 20.00 czynna jest specjalna infolinia 22 27 99999. Do dyspozycji są też członkowie Gminnych Biur Spisowych.