W setną rocznicę wymarszu ochotników z Dzikowa na Bitwę Warszawską 1920 roku tarnobrzeżanie oddali im hołd.
Uroczystość miała miejsce na dziedzińcu zamku przed tablicą upamiętniającą nazwiska 59 pieszych i konnych ochotników. To właśnie stąd na wezwanie hrabiego Zdzisława Tarnowskiego wyruszyli oni bronić Polski przed bolszewikami.
Ta tablica wmurowana w ścianę zamku 15 lat pokazuje w mikroskali wysiłek społeczeństwa w czasie tej wojny – mówił podczas obchodów dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega Tadeusz Zych.
To zasługa pięknej historii wspólnoty tarnobrzeskiej, kiedy to tak różni ludzie biorą karabin i idą bronić swojej ojczyzny mówił z kolei prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.
Zdaniem Pawła Tarnowskiego ochotnicy dzikowscy są wzorem dla dzisiejszej młodzieży.
Podczas obchodów otwarto także wystawę 'Tarnobrzeżanie na froncie wojny polsko-bolszewickiej’. Można ją podziwiać w podziemiach w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega mieszącym się w zamku.
Zwieńczeniem obchodów był bieg na symbolicznym dystansie 1920 metrów po . Organizatorami biegu 'Dzieci dla Ochotników Dzikowskich’ było stowarzyszenie Aktywne Podkarpacie i Dom Dziecka w Skopaniu. Dyrektor placówki Damian Szwagierczak przypomina, że była to kolejna impreza organizowana przy okazji rocznicy ważnego wydarzenia historycznego.
Każdy z uczestników, który przekroczył linię mety mógł liczyć na okolicznościowy medal.