‚Zgoda Sandomierska. Zgoda Panów – Zgoda Braci’ w 450. rocznicę podpisania zgody sandomierskiej to tytuł wystawy, która od dziś została udostępniona w ratuszu w Sandomierzu. W 2012 roku zorganizowało ją sandomierskie Muzeum Diecezjalne.
Wystawa została zorganizowana w ramach ogłoszonego Uchwałą Rady Miasta Sandomierza roku 2020 – Rokiem Zgody Sandomierskiej w 450. rocznicę podpisania porozumienia między trzema wyznaniami luteranami, kalwinami i braćmi czeskimi, które miało miejsce 14 kwietnia 1570 r.
W dzisiejszym uroczystym otwarciu wystawy uczestniczyli przedstawiciele kościoła ewangelicko-augsburskiego, prawosławnego i katolickiego.
Mówi biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który objął wydarzenie honorowym patronatem:
Jak budować jedność i tolerancję w praktyce?
Obecny na otwarciu wystawy był także biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Jerzy Samiec, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej:
– Powinniśmy wyciągać wnioski z historii – mówi biskup Jerzy Samiec:
Takie wydarzenia jak dzisiejsze budują jedność – mówi proboszcz prawosławnej parafii pod wezwaniem Świętych Równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego w Sandomierzu ks. Marcin Chyl:
Jak mówi ks. Marcin Chyl współczesny Sandomierz jest tolerancyjny i ekumeniczny:
Kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej Karol Bury podkreśla, że epidemia przekreśliła szerokie plany obchodów rocznicowych:
Wystawa ukazuje podłoże, przebieg, następstwa zjazdu oraz konteksty społeczne wydarzenia. Nie ogranicza się do przedstawienia samej zgody. Nakreśla tło społeczne, religijne i artystyczne Sandomierza, który w okresie odrodzenia znajdował się u szczytu rozwoju gospodarczego i kulturalnego.
Autorami wystawy są Urszula Stępień – kustosz w Muzeum Diecezjalnym oraz dr hab Tomisław Giergiel z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.
Wystawa będzie czynna dla zwiedzających od 4 lipca od godziny 10 do 18 w poniedziałki oraz od czwartku do niedzieli.
Joanna Sarwa