Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Ze względu na pandemię koronawirusa na Podkarpaciu obchody mają skromny charakter. Przed południem złożono kwiaty na grobie Rodziny Ulmów na cmentarzu parafialnym w Markowej oraz na mogile Żydowskich rodzin Goldmanów, Didnerów i Gruenfeldów. To członkowie rodzin, które były ukrywane przez Ulmów w czasie II wojny światowej.
Jak mówi Anna Stróż Pawłowska – dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej imienia Rodziny Ulmów w Markowej, tegoroczne obchody zostały przeniesione do przestrzeni medialnej. Został przygotowany spot, który jest wyświetlany w pociągach regionalnych kursujących na terenie czterech województw: podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim i małopolskim
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką został ustanowiony z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy w 2018 roku. Jest obchodzony w rocznicę śmierci rodziny Ulmów z Markowej. Wraz z ukrywającymi się u nich Żydami zostali oni rozstrzelani przez niemieckich żandarmów 24 marca 1944 roku.
Tomasz Łępa