„Tarnobrzeg – ludzie i wydarzenia w twórczości Czesława Schabowskiego w 111 rocznicę urodzin autora” to tytuł otwartej konferencji, na którą zaprasza dziś Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu.Wydarzenie odbędzie się o godzinie 17.00 w sali odczytowej placówki przy ulicy Szerokiej.
W programie znalazły się prelekcje dotyczące rodziny Schabowskich, sylwetki Czesława Schabowskiego oraz jego pisarstwa. Głos zabiorą: Jordan Gonciarz, Maria Pałkus, Maria Pietrow, Marek Zdyrski oraz Bogusław Szwedo, który jednocześnie poprowadzi spotkanie.
Czesław Schabowski był synem tarnobrzeskiego murarza. Uczęszczał do Szkoły Powszechnej, później porzucił dom i podjął się prac dorywczych. W czasie II wojny światowej pracował w Druskiennikach, Magnitogorsku i Kirowobadzie. Po wybuchu wojny niemiecko-radzieckiej przez Lublin i Kraków zbiegł do Czechosłowacji.
Aresztowany przez gestapo w Pradze, w latach 1941-1945 przebywał w Sudetach, pracując przymusowo na rzecz III Rzeszy. Po zakończeniu wojny nie wrócił już do Tarnobrzega. Mieszkał w Łodzi i Jeleniej Górze, a od 1956 roku aż do śmierci w Szczecinie. Zadebiutował w 1945 roku opowiadaniem ”Pierwsza spowiedź”.
Ostatni okres twórczości pisarza to wspomnienia z lat spędzonych w rodzinnym mieście. W 1972 roku wydana została powieść „Nie ma ulicy Zielonej”, w 1981 „Zbój lasowski”. Natomiast „Mój przyjaciel goj” wydany został w 1990 roku już po śmierci autora.