O przejęcie przez rząd Grupy Sadowniczej 'Owoc Sandomierski’ w Bilczy zwrócą się do premiera Mateusza Morawieckiego władze i radni powiatu sandomierskiego. Dziś radni zapoznali się z treścią apelu, aby na następnym posiedzeniu mogli podpisać go wszyscy.
Mówi sandomierski starosta Marcin Piwnik:
Przejęcie przez rząd umożliwiłoby odzyskanie przez sadowników wierzytelności za dostarczone owoce, które obecnie wynoszą łącznie ok. 10 mln złotych oraz wznowienie działalności zakładu.
Chętnych na kupno spółki na razie brak:
Starosta Marcin Piwnik podkreśla, że zakład to także miejsca pracy dla mieszkańców regionu:
Uruchomienie istniejących możliwości przechowalniczych, sortowniczych i logistycznych zakładu miałoby się przyczyni się do wzmocnienia potencjału eksportowego owoców (głównie jabłek), których produkcja jest jedną z podstaw działalności gospodarczej na terenie powiatu sandomierskiego.
Grupa Sadownicza 'Owoc Sandomierski’ zrzeszała około stu sadowników, do których należało w sumie około 950 ha sadów. Powstała w 2010 roku i wybudowała w Bilczy w gminie Obrazów w powiecie sandomierskim obiekt wyposażony w komory chłodnicze o łącznej pojemności 12800 ton (32 komory po 400 t), komorę spedycyjną, linie do sortowania, mycia, pakowania i paletyzacji owoców. Obok powstała również tłocznia soków.
W 2016 roku rozpoczęły się kłopoty finansowe spółki. W styczniu 2017 roku wobec spółki Sąd Rejonowy w Kielcach otworzył postępowanie sanacyjne na podstawie ustawy Prawo restrukturyzacyjne. Restrukturyzacja spółki nie powiodła się jednqak. W październiku 2017 roku Sąd Rejonowy w Kielcach ogłosił upadłość spółki i wyznaczył syndyka masy upadłościowej.
Pierwszy przetarg na zbycie upadłego przedsiębiorstwa odbył się w styczniu 2019 roku, a cena wywoławcza wynosiła 58 mln złotych. Kolejne przetargi oraz próby sprzedaży z wolnej ręki, pomimo obniżanej ceny, nie przyniosły rozstrzygnięcia. W tej sytuacji rada wierzycieli wyraziła zgodę na kolejną obniżkę ceny przedsiębiorstwa, która obecnie wynosi 29 mln złotych.
Joanna Sarwa