Wyjątkowe walory turystyczne Krzemionek i neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego oraz Sandomierza jako światowej stolicy krzemienia pasiastego skłoniły władze powiatu ostrowieckiego oraz Sandomierza do podpisania listu intencyjnego dotyczącego współpracy turystycznej.
Uroczystego podpisania dokumentu dokonali starosta ostrowiecki Marzena Dębniak i burmistrz Sandomierza Marcin Marzec.
– Jednym z punktów współpracy będzie wypracowanie wspólnego, turystycznego marketingu w celu poszerzenia oferty turystycznej dla podróżujących w naszym regionie – mówi starosta Marzena Debniak:
Kolejnymi impulsem do nawiązania współpracy był fakt wpisania Krzemionek na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co wpłynęło na dziewięciokrotny wzrost liczby turystów odwiedzających to miejsce i starania Sandomierza o wpisanie na listę UNESCO:
Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec zapowiada przygotowanie wspólnej oferty turystycznej:
Najszlachetniejsza odmiana krzemienia pasiastego występuje w jedynym miejscu na świecie – w dawnej 'Ziemi Sandomierskiej’.
W Sandomierzu powstała pierwsza biżuteria z krzemieniem pasiastym (1972 r.), a od 2000 roku odbywają się warsztaty złotnicze pod tytułem 'Krzemień pasiasty – kamieniem optymizmu’.
W stałej ekspozycji Muzeum Okręgowego w Sandomierzu znajduje się jedyna w świecie kolekcja biżuterii z tym kamieniem (od roku 2004). W Sandomierzu też odbyła się pierwsza sesja naukowa pt. ’35 lat krzemienia pasiastego w biżuterii’ (2007 r.). Na sesji tej ogłoszono nazwę 'Sandomierz Światową Stolicą Krzemienia Pasiastego’.
Tu też wytworzyła się tradycja obróbki, oprawy oraz sprzedaży biżuterii z 'kamieniem optymizmu’.
(Joanna Sarwa)