W Zamku Królewskim w Sandomierzu zaprezentowano wyniki półrocznych badań etnograficznych prowadzonych przez młodzież w ramach realizowanego przez sandomierskie Muzeum Okręgowe projektu 'Miasto movie o tradycji – obrzędy, zwyczaje i tradycje ludowe w przestrzeni miejskiej Sandomierza, Zawichostu i Koprzywnicy’. Zaprezentowano książkę pod tym samym tytułem będącą podsumowaniem projektu.
Badania etnograficzne miały na celu udokumentowanie wybranych aspektów niematerialnego dziedzictwa Sandomierszczyzny. W role badaczy wcielili się przeszkoleni wcześniej uczniowie szkół średnich – wolontariusze.
Mówi autorka i koordynatorka projektu Kinga Kędziora-Palińska z Muzeum Okręgowego:
Dyrektor Muzeum Okręgowego dr Dominik Kacper Płaza zwraca uwagę na wyjątkowy charakter zarówno projektu jak też publikacji:
Młodzież dostrzega wartość udziału w przedsięwzięciu:
Maria Skorupa z Koła Gospodyń Wiejskich 'Linowianki’ z gminy Zawichost, które uświetniły występem muzycznym spotkanie w zamku, przypomina, że „Linowianki” również uczestniczyły w projekcie:
Zdaniem Marii Skorupy warto utrwalać tradycje:
Do współpracy przy projekcie Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zaprosiło wyspecjalizowaną kadrę etnografów z ośrodków akademickich z Łodzi i Krakowa. W projekcie wzięli udział twórcy ludowi, zespoły śpiewaczo – obrzędowe, mieszkańcy miast oraz wolontariusze, którzy pod okiem etnografów prowadzili wywiady. Projekt był realizowany w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura ludowa i tradycyjna.
Spotkanie wieńczące projekt uświetniły występami zespoły z Koprzywnicy i Zawichostu. a goście częstowani byli tradycyjnymi szczodrokami.
Patronat medialny – Radio Leliwa.
(Joanna Sarwa)