Władze powiatu sandomierskiego apelują do rządu, władz województwa i narodowego Funduszu Zdrowia o większe pieniądze dla szpitala.
Mówi starosta Marcin Piwnik:
Mówi dyrektor Szpitala Specjalistycznego Ducha Św. w Sandomierzu dr Marek Kos:
W konferencji prasowej, podczas której przedstawiono apel do władz krajowych i wojewódzkich, wzięli udział oprócz starosty sandomierskiego Marcina Piwnika i dyrektora lecznicy Marka Kosa członkowie zarządu powiatu: Grażyna Szklarska, Zygmunt Kwasek i Ryszard Nagórny.
Zarząd Powiatu Sandomierskiego wystosował apel następującej treści:
'Mając na względzie przepisy art. 4, ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U z 2019 r. poz. 511) Zarząd Powiatu w Sandomierzu apeluje o pilną interwencję w sprawie trudnej sytuacji finansowej Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu.
Szpital nasz odnotowuje rosnące straty. Powodem jest zarówno niezrozumiała dla nas polityka zdrowotna rządu, ale też:
· brak odpowiedniego zwiększenia umowy dla szpitali III poziomu zabezpieczenia szpitalnego (Szpital Specjalistyczny w Sandomierzu) w roku 2019. Szpitale I i II poziomu otrzymały już dwukrotnie zwiększenie finansowania postaci 1-2 milionów złotych w bieżącym roku. Zwiększenie to nie przysługuje (wg NFZ) szpitalom III poziomu,
· brak zdroworozsądkowej polityki finansowej NFZ, który wyodrębnia pewne zakresy do podwyższania zarobków pracowników medycznych, ograniczając w ten sposób podwyżki dla innych grup zawodowych, a co gorsza poprzez takie działanie zmniejszając ilość środków na leczenie,
· brak zapłaty za świadczenia wykonane ponad limity obowiązujące w umowach (m. in. rehabilitacja, protezy, opieka paliatywna),
· nierówne traktowanie podmiotów leczniczych, np. niskie i nierówne stawki dla Izby Przyjęć i SOR,
· nierówne traktowanie podmiotów działających w tych samych zakresach: publicznych Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej i niepublicznych POZ. Środki finansowe dla POZ w roku 2019 zwiększone zostały o 8 % dla Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej tylko o 4 %.
Apelujemy o radykalne zwiększenie finansowania szpitali III poziomu zabezpieczenia szpitalnego. Wysokospecjalistyczne jednostki powinny być odpowiednio do swojej działalności finansowane, gdyż leczenie i diagnostyka szpitalna oraz poziom zabezpieczenia personalnego jest bardzo kosztowne i wymagają wielostronnych nakładów.
Apelujemy o zapłatę za świadczenia wykonane ponad limit wynikający z kontraktu z NFZ. Brak zapłaty za świadczenia wykonane ponad limit, stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów. Szpital nie ma własnych środków na pokrycie kosztów świadczeń, za które NFZ nie zapłacił, gdyż wykonano je ponad zakontraktowane limity.
Apelujemy o waloryzację wyceny świadczeń, poprzez uwzględnienie w wycenie wzrostu cen oraz wzrostu płacy minimalnej. Utrzymanie wyceny świadczeń na poziomie roku 2015 pogarsza i tak bardzo trudną sytuacje finansową naszego szpitala.
Wraz ze wzrostem płacy minimalnej rosną nie tylko koszty pracownicze szpitala, rosną również ceny usług: higiena szpitalna, usługi prania i żywienia. Podobnie ze wzrostem cen energii rosną koszty bezpośrednie oraz koszty usług, gdzie energia elektryczna jest czynnikiem cenotwórczym (np. badania MR, tomografia).
Apelujemy o przekazanie środków na wzrost wynagrodzeń zagwarantowany ustawą o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
Dramatyczna sytuacja finansowa szpitala powoduje powstanie zatorów płatniczych. Dostawcy naliczają odsetki za opóźnienia w transakcjach handlowych, doliczając do nich rekompensatę za koszty odzyskania należności w kwocie stanowiącej równowartość 40 euro od każdej dostawy.
Zgłaszamy wniosek o modyfikację zapisów art. 10 ust.1 ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych poprzez wykluczenie możliwości korzystania z prawa do rekompensaty od publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Nie poprawi to sytuacji finansowej szpitala, ale spowolni jej dramatyczne pogarszanie się.
Wymienione powyżej problemy to tylko część kłopotów z jakimi musi się borykać na co dzień dyrekcja szpitala. Do nich dochodzą problemy z kadrą medyczną powodujące stale rosnące żądania płacowe (brak lekarzy na oddziałach szpitalnych), wymagania dla poszczególnych oddziałów, bardzo niskie płace pracowników administracyjnych (płaca minimalna uzyskiwana jest dzięki 20% dodatkom stażowym), brak środków na zakup nowoczesnego sprzętu, zobowiązania wynikające z Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą, czy też dostosowania szpitala do aktualnie obowiązujących przepisów pożarowych oraz wiele innych.
Mając na uwadze realne zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców naszego powiatu apelujemy o zapłatę za świadczenia wykonane ponad limity, zwiększenie wyceny świadczeń na rok 2019, przekazanie środków na ustawowy wzrost wynagrodzeń wszystkich grup zawodowych.
Za bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców naszego Powiatu, odpowiadamy nie tylko my, odpowiada za nie również polski rząd, a w szczególności Ministerstwo Zdrowia.’
(Joanna Sarwa)