Trzy tysiące złotych stypendium czeka na uczniów podstawówek od klasy czwartej wzwyż oraz szkół ponadpodstawowych z terenu działania spółek należących do Grupy Kapitałowej Enea.
W regionie będą to gminy Łubnice, Oleśnica, Osiek, Połaniec, Rytwiany, Staszów w powiecie staszowskim, oraz Gawłuszowice i Borowa w powiecie mieleckim. Z kolei szkoły i organizacje z tego terenu mogą ubiegać się o granty w wysokości 10 tysięcy złotych.
Takie są założenia trzeciej już edycji programu ENEA Akademia Młodych talentów. Jego założenia przedstawiono w Elektrowni w Połańcu. Wzorem lat ubiegłych, takim pierwszym etapem są zgłoszenia za pośrednictwem dostępnego on-line formularza. Termin jego wypełnienia upływa końcem października tłumaczy Joanna Sobótka Klimczak z fundacji ENEA.
W dwóch poprzednich edycjach programu stypendia zdobyło 40 osób. W tym gronie znalazł się uczeń Szkoły Podstawowej imienia Tadeusza Kościuszki w Połańcu Maciej Jarzyna. Jego projekt inteligentnej sygnalizacji ruchu wahadłowego otrzymał między innymi nagrodę główną na Warszawskiej Wystawie Wynalazków.
Program składa się z trzech etapów. W finale zwycięzców wybierze jury. Pomogą też internauci. Uczniowie, którzy zdobędą najwięcej głosów także otrzymają stypendia.
(foto: Podczas konferencji poświęconej programowi stypendialnemu, przedstawiciele zarządu ENEA Połaniec i Fundacji ENEA nagrodzili Macieja Jarzynę za jego dotychczasowe osiągnięcia)