60 lat ma Miejska Orkiestra Dęta w Tarnobrzegu. Swój jubileusz uroczyście obchodziła w niedzielne popołudnie na Placu Bartosza Głowackiego.
– Wszelkie dokonania orkiestry były możliwe dzięki ofiarności ludzi, ciężkiej systematycznej pracy całego zespołu, z długoletnim kapelmistrzem grupy, Zenonem Piekarzem na czele – tłumaczy prezes orkiestry, Wiesław Niziołek.
Słowom tym wtórował w niedziele, prezydent Tarnobrzega, Dariusz Bożek.
Dla Zenona Piekarza nie zabrakło symbolicznych „Stu lat” w wykonaniu orkiestry.
Wszystkim byłym i obecnym członkom Miejskiej Orkiestry Dętej w Tarnobrzegu, w imieniu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa podziękowania składał Zbigniew Buczek, były prezes Kopalni Siarki MACHÓW.
Podczas niedzielnego wydarzenia dziękowano osobno każdemu z członków tarnobrzeskiej orkiestry. Dla zebranych zagrała nie tylko tarnobrzeska orkiestra ale również orkiestry dęte z Komorowa i Nowej Dęby.
Orkiestra Dęta w Tarnobrzegu powstała w 1959 roku przy rodzącej się kopalni Piaseczno. Wówczas 20-osobowa grupa muzyków amatorów została zwerbowana przez Władysława Pawłowskiego, który został jej pierwszy kapelmistrzem. Od tamtego czasu, nieprzerwanie do dziś orkiestra jest obecna w życiu miasta. Uświetnia imprezy miejskie, uroczystości państwowe, lokalne i kościelne. Grywa nie tylko w Tarnobrzegu. W swoim repertuarze ma nie tylko marsze ale też utwory muzyki poważnej, rozrywkowej, ludowej, pieśni religijne, żałobne. Przy orkiestrze działa również grupa dziewcząt tamburetek, tamburmajorek, pod kierunkiem Bożeny Pandury.
Początkowo działająca przy zakładach siarki od 2002 orkiestra funkcjonuje przy Tarnobrzeskim Domu Kultury i finansowana jest z budżetu miasta. Obecnie liczy 35 członków.