Figura króla Stefana Batorego autorstwa Mieczysława Weltera pozostanie w sandomierskim zamku. Ważąca ponad pół tony rzeźba została wykonana ze sztucznego kamienia.
Mówi dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu dr Dominik Kacper Płaza:
Stefan Batory – wojewoda i książę siedmiogrodzki, mąż Anny Jagiellonki i iure uxoris król Polski, jest najczęściej kojarzony ze zwycięskimi kampaniami przeciwko Moskwie rządzonej przez Iwana IV Groźnego – zdobyciem Połocka, Wielkich Łuków i Pskowa.
Zamek Królewski w Sandomierzu zawdzięcza Stefanowi Batoremu rozbudowę zachodniego skrzydła, o której zdecydował tuż przed śmiercią w 1586 roku, a którą przeprowadzono i ukończono przed 1597 rokiem. To zachodnie skrzydło – jedyne zachowane do czasów współczesnych – było w czerwcu 2018 roku świadkiem wjazdu w jego mury monumentalnej figury Stefana Batorego. Dwumiesięczny pobyt figury w Sandomierzu z uwagi na walory artystyczne i historyczne rzeźby przerodził się ekspozycję stałą:
Muzeum uzyskało środki ministerialne w kwocie ponad 56 tysięcy złotych, co pozwoliło nie tylko na zakup rzeźby ale też zorganizowanie specjalnego pokazu monumentu połączonego z prelekcją dra hab. Tomisława Giergiela pt. „Król Stefan Batory w dziejach i kulturze Sandomierza”. Prezentacja odbędzie się w zamku dziś (24 września) o godz. 9.00. Wstęp wolny.
(Joanna Sarwa)