Przy przeprawie promowej w Baranowie Sandomierskim odsłonięto głaz i tablicę upamiętniające saperów z Mysłowic, którzy 80 lat temu podczas II Wojny Światowej zbudowali przeprawę mostową przez Wisłę dla Armii Kraków.
Oprócz mieszkańców gminy, samorządowców różnego szczebla w uroczystości wzięli udział także przedstawiciele Mysłowic, którzy podziękowali za pamięć o żołnierzach 23 Batalionu Saperów.
O tle historycznym, jakie towarzyszyło decyzji o budowie mostu tymczasowego mówiła Anna Krempa z Towarzystwa Historycznego Ziemi Baranowskiej Mały Wawel. Przypomniała ona, że 11 września 1939 roku w zaledwie 8 godzin powstała przeprawa, dzięki której można było ewakuować choćby artylerię znajdującą się na prawym brzegu Wisły. Dowództwo oszacowało jej wartość na 100 milionów ówczesnych złotych.
Podczas uroczystości głos zabrał starosta powiatu tarnobrzeskiego Jerzy Sudoł:
Oraz burmistrz Baranowa Sandomierskiego Marek Mazur:
Podczas uroczystości poświęcono także drugą tablicę. Upamiętnia ona poległych żołnierzy, którzy 80 lat temu zginęli podczas odwrotu wojsk i przeprawy przez Wisłę od 9 do 12 września 1939 na Przyczółku Baranowskim. Po uroczystościach tablica trafiła do Dymitrowa Małego, który podczas kampanii wrześniowej był areną walk piechoty i artylerii.