W Tarnobrzegu powstaje 'Siarkobiografia’ film dokumentalny o początkach przemysłu siarkowego w mieście. Jego realizacji podjęli się operator filmowy Aleksander Dyl, stowarzyszenie EQUELA oraz Tarnobrzeski Dom Kultury.
Jak podkreślają pomysłodawcy Tarnobrzeg – niegdyś stolica polskiej siarki – dzisiaj spokojne miasto, w którym na miejscu dawnej kopalni powstał duży zbiornik wodny. W świadomości współczesnej młodzieży to właśnie Jezioro Tarnobrzeskie jest symbolem miasta.
Film ma ocalić od zapomnienia to co było związane z siarką, czyli historie i ludzi powiedział Aleksander Dyl:
W filmie pojawią się rozmowy między innymi z Zenonem Piekarzem – dyrygentem najpierw Zakładowej Orkiestry Dętej KiZPS 'Siarkopol, a obecnie Miejskiej Orkiestry Dętej, oraz docent Katarzyną Pawłowską która wraz z mężem profesorem Stanisławem Pawłowskim odkryła złoża siarki w rejonie Tarnobrzega.
Mile widziane są także wszelkie archiwalne materiały dotyczące przemysłu siarkowego.
Koszt wyprodukowania filmu oszacowano na 30 tysięcy złotych. Dlatego pomysłodawcy produkcji uruchomili na portalu zrzutka.pl internetową zbiórkę pieniędzy na ten cel. Jeżeli zdjęcia do Siarkobiografi się nie przedłużą, to zostanie ona zaprezentowana wiosną przyszłego roku.
(Dominik Siatrak)