Reprezentanci państw połączonych korytarzem Via Carpatia, podpisali w Łańcucie wniosek o włączenie szlaku do Transeuropejskiej Sieci Transportowej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, a także korpusu dyplomatycznego Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Węgier, Litwy, Rumunii, Słowacji, Turcji i Ukrainy oraz Komisji Europejskiej.
To wydarzenie jest wspólnym głosem na rzecz rozwoju infrastruktury transportowej w Europie Środkowej, zaznacza Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Jeśli chcemy się dalej rozwijać to najważniejszym fundamentem jest infrastruktura – drogi i kolej. Mówi Marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
Dziś planowanie projektów nie może być punktowe, ale musi uwzględniać inne projekty, łączyć się, dawać efekt synergii tłumaczy marszałek podkarpacki Władysław Ortyl
Projekt Via Carpatia jest dla tej strategii niezwykle ważny, tak samo jak dla inicjatywy trójmorza – zaznacza Adam Hamryszczak, podsekretarz w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.
Transeuropejska Sieć Transportowa – TEN-T jest instrumentem służącym koordynacji oraz zapewnieniu spójności i komplementarności inwestycji infrastrukturalnych. W jej skład wchodzą szlaki drogowe, kolejowe, lotnicze, morskie oraz rzeczne stanowiące najważniejsze połączenia z punktu widzenia rozwoju Unii Europejskiej, a także punktowe elementy infrastruktury w postaci portów morskich, lotniczych, śródlądowych i terminali drogowo-kolejowych.
Podpisana także w trakcie konferencji Deklaracja Łańcucka III, zakłada wzmocnienie współpracy w zakresie transportu w Europie Środkowej i Południowej. Deklaracja przewiduje kontynuację rozwoju trasy Via Carpatia oraz przystąpienia do tej inicjatywy nowych członków.
(Tomasz Łępa)