Mija 100 lat od powołania Republiki Tarnobrzeskiej. Wydarzenie z 6 listopada 1918 roku jest istotnym faktem historycznym, o którym dziś niewiele się mówi.
Republika Tarnobrzeska była próbą przejęcia rządów w mieście i powiecie tarnobrzeskim przez chłopów. W pierwszej fazie stanowiła wyraz niezadowolenia z tego, że tworząc na tym terenie władzę nie uwzględniono wpływowej i licznej grupy jaką byli chłopi.
Na czele Republiki stanęli Tomasz Dąbal i ksiądz Eugeniusz Okoń. Głównym postulatem władz republiki było przekazanie ziemi chłopom.
Republikę Tarnobrzeską próbowano podporządkować Lubelskiemu Rządowi Tymczasowemu albo Polskiej Komisji Likwidacyjnej obawiając się zjawiska dwuwładzy, a w konsekwencji wojny domowej.
Mówi historyk doktor Tadeusz Zych.
Rewolta nie wzięła się z niczego. Tak zwana nędza galicyjska, niesprawiedliwy podział ziem, to wszystko sprawiało, że chłopi czuli się w państwie obywatelami drugiej kategorii.
Republika Tarnobrzeska została zlikwidowana przez Wojsko Polskie na początku 1919. W czasie pacyfikacji zabitych zostało kilkanaście osób a Dąbal i ksiądz Okoń zostali aresztowani.