Posadzenie Dębu im. marszałka Józefa Piłsudskiego było symbolicznym punktem kulminacyjnym sobotniego świętowania setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Sandomierzu. Gospodarzem wydarzenia była Jednostka Wojskowa, która tego dnia zaprosiła na „Dzień otwartych koszar”.
Mówi dowódca 3. sandomierskiego batalionu radiotechnicznego podpułkownik Paweł Czajkowski:
W uroczystości wziął udział burmistrz-elekt Marcin Marzec:
Historię dębu przybliżyła Aleksandra Pawłowska-Mazur z Miejskiej Biblioteki Publicznej, która była współorganizatorem wydarzenia „Trzy dni dla Niepodległej”:
Poświęcenia dębu dokonał wikariusz generalny diecezji sandomierskiej ks. dr Jerzy Dąbek:
Sadzonka przywieziona przez młodzież Solecznik uczniom Katolickiego Liceum im. św. Jadwigi Królowej w Sandomierzu, została uroczyście przekazana przez uczniów 'Katolika’ wraz z dyrektorem szkoły – Magdaleną Kwiatkowską:
Po uroczystościach w Jednostce Wojskowej odbył się „Capstrzyk w wigilię Święta Niepodległości”, czyli przemarsz formacji wojskowych, służb mundurowych, paramilitarnych, motocyklistów i mieszkańców miasta na Rynek Starego Miasta:
Dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury, które jest współorganizatorem wydarzenia „Trzy dni dla Niepodległej” Wojciech Dumin podkreślał liczną obecność mieszkańców:
Marta Szpyra z SCK zwróciła uwagę na odwołanie do sposobu świętowania podobnego do tego sprzed wieku:
Uczestnicy wydarzenia podkreślali jego symboliczny charakter:
Drugi dzień sandomierskiego świętowania zakończyły „Wspomnienia dawnych dni” czyli koncert najpiękniejszych utworów z lat 20. i 30. XX wieku w wykonaniu trio „Retro Orchestry” w zamku królewskim.
Joanna Sarwa