W czwartek dzień Wszystkich Świętych. Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest – wbrew spotykanym niekiedy opiniom – 'Świętem Zmarłych’, ale przypomina wszystkim wiernym o ich powołaniu do świętości. Każdy z wierzących, niezależnie od konkretnej drogi życia: małżeństwa, kapłaństwa czy życia konsekrowanego jest powołany do świętości. Mówi ks. Zbigniew Guzy.
W odróżnieniu od tej uroczystości, następnego dnia – 2 listopada – wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. Jest to dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba.
Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych w tradycji polskiej nazywane jest Dniem Zadusznym lub inaczej 'zaduszkami’. To wspomnienie wprowadził opat benedyktynów w Cluny we Francji, św. Odylon. On to w 998 r. zarządził modlitwy za dusze wszystkich zmarłych w dniu 2 listopada. Termin ten i sama idea szybko rozprzestrzeniły się we Francji, Anglii, Niemczech, Italii. W XIII w. zwyczaj ten w Kościele rzymskim stał się powszechny. Kościół w tym dniu wspomina zmarłych pokutujących za grzechy w czyśćcu.
(Tomasz Łępa)