Autor wystawy Tadeusz Rolke fotografować zaczynał już w latach 40 ubiegłego wieku a w latach 50. jego główne zainteresowania skierowały się w stronę fotografii prasowej. Następna dekada to praca dla nowatorsko redagowanych pod względem graficznym pism takich jak 'Polska' czy Ty i Ja' oraz intensywna dokumentacja środowisk artystycznych i intelektualnych, skupionych wokół warszawskiej galerii Foksal. Podczas pobytu w Niemczech kontynuuje swoje fotograficzne pasje ale już jako fotograf niezależny zamieszczając swoje zdjęcia w renomowanych tygodnikach np. takich jak Stern czy Spiegel. Jest wieloletnim członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, jurorem wielu konkursów fotograficznych, zajmował się dydaktyką wykładając w Warszawskiej Szkole Fotografii i w katedrze Reportażu na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. W 2009 roku został uhonorowany medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Fotografie Tadeusza Rolkego pokazywano na licznych wystawach w kraju i za granicą oraz publikowano w poświęconych artyście albumach.
(Tomasz Łępa)
Na wystawie możemy zobaczyć zdjęcia uliczne będące zapisem autentyczności, jak fotografie warszawskiej ulicy lat 50 czy paryskie nastroje dekadę później. Jest też kilka fotografii z Moskwy z początku lat 60. Wśród portretów odnajdziemy ludzi znanych, związanych z kulturą i sztuką nie tylko z Polski (Cybulski, Czyżewska, Braunek, Jędrusik) ale i z Niemiec np. ważnego dla sztuki współczesnej niemieckiego artysty Josepha Beuysa. Mówi Marek Grygiel, historyk sztuki i krytyk fotografii.
W Jadernówce w Mielcu można już oglądać wystawę fotograficzną autorstwa Tadeusza Rolke zatytułowaną MIEJSCA. Rekonstrukcja II. Jest ona wyborem z bardzo rozległej twórczości fotograficznej Tadeusza Rolke powstającej na przestrzeni ponad 50 lat. Mówi autor wystawy.