A już 25 listopada w Jadernówce o życiu i działalności Zofii Rydet opowie Zofia Augustyńska-Martyniak z Fundacji im. Zofii Rydet w Krakowie. Przedstawiony zostanie także dokumentalny film o artystce. Wystawę można oglądać do końca roku.
(Tomasz Łępa)
Pierwszy pomysł na cykl powstał już w latach 60., jednak dość obszerny materiał fotograficzny z wcześniejszego okresu twórczości – w dużej mierze spełniający założenia 'Zapisu' – nie został do niego włączony. Na główny trzon całego zbioru – obrazy określane jako ujęcia kanoniczne – złożyły się wizerunki mieszkańców wsi i miast, powstałe w różnych rejonach Polski oraz za granicą. Fotografie wykonano przy użyciu lampy błyskowej, z zachowaniem jak najszerszego obrazu całego wnętrza oraz jak największej głębi ostrości. 'Zapis socjologiczny' to doskonały materiał historyczny – mówi kustosz Jadernówki.
Ponad 150 fotografii można zobaczyć na wystawie zatytułowanej Zofia Rydet 'Zapis socjologiczny' w mieleckiej Jadernówce. 'Zapis socjologiczny' Zofii Rydet jest jednym z najważniejszych dzieł fotografii polskiej XX wieku. Ze względu na swój rozmach stanowi ogromne wyzwanie dla badaczy i krytyków sztuki. Mówi Janusz Halisz.