Ks. Michał Józefczyk starał się jednoczyć grupy sąsiedzkie i wspólnotowe. Z okazji wydarzeń parafialnych do każdej rodziny trafiał list “Otwarte serca”.
Wizerunek proboszcza Michała Józefczyka pojawia się w teledysku do piosenki „Osiem Błogosławieństw”. (podczas śpiewu Anny Marii Jopek ' Błogosławieni miłosierni…') Piosenka powstała z okazji wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w 1999 r. W Kościele katolickim obchodzimy obecnie Rok Miłosierdzia.
Na prośbę ks. Proboszcza Michała Józefczyka wczoraj o godzinie 21 odbył się na Apel Jasnogórski i wspólna modlitwa różańcowa. Wiadomość o śmierci prałata dotarła w trakcie tych modlitw w Kościele na Serbinowie.
(zdj.www.pogotowieduchowe.pl)
Wczoraj (20 czerwca) przed godziną 22 zmarł po ciężkiej chorobie Michał Józefczyk – proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu.
Urodzony 29 września 1946 r., katolicki duchowny, prałat od 1994 r., od 2002 r. Prałat Honorowy Jego Świątobliwości.
Finalista konkursu na Proboszcza Roku w 2000. W 2001 r. został jednym z dwunastu laureatów konkursu Katolickiej Agencji Informacyjnej „Proboszcz III Tysiąclecia”. Odznaczony w 2006 roku Orderem Uśmiechu. Uznany przez Radę Miasta Tarnobrzega w 2000 r. za ” Tarnobrzeżanina XX wieku”, a w kolejnym konkursie za „Tarnobrzeżanina 2008 Roku” (przez słuchaczy Radia Leliwa, widzów Miejskiej Telewizji Tarnobrzeg). Rada Miasta Tarnobrzega przyznała mu także najwyższe miejskie odznaczenie Sigillum Civis Virtuti. Sigillum Civis Virtuti (Pieczęć Cnoty Obywatelskiej) to najwyższe
miejskie odznaczenie przyznawane rokrocznie ludziom związanym z Tarnobrzegiem rozsławiającym jego imię i będącym przykładem dla przyszłych pokoleń.
Ksiądz Józefczyk był członkiem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. (W latach 1966 – 1972 kleryk Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Wyświęcony 17 czerwca 1972 r. w Miejscu Piastowym koło Krosna. Posługę duszpasterską sprawował kolejno w Górnie, Pstrągowej koło Czudca, Dubiecku, Piątkowej należącej do parafii Tarnawka, w Dzikowcu i Lipnicy.)
W 1979 r. został proboszczem parafii na tarnobrzeskim osiedlu Serbinów. Za swą działalność represjonowany przez władze komunistyczne.
Z Inicjatywy księdza Michała Józefczyka powstały w Tarnobrzegu m.in. Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Kościół Miłosierdzia Bożego, Kościół św. Barbary, Hospicjum przy ul. Konstytucji 3 Maja, Rodzinny Dom Dziecka, Hospicjum przy ul. Dąbrówki, Kościół Chrystusa Króla, Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa i Publiczne Katolickie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnobrzegu, czy Katolicka Telewizja Serbinów.
W trakcie pierwszej mszy świętej odprawianej w serbinowskiej parafii tuż po śmierci prałata podczas kazania dało się słyszeć takie słowa pożegnania: