Kłamstwo katyńskie trwało do 1992 roku, kiedy to władze rosyjskie przekazały Polsce kopie najważniejszych dokumentów sprawy katyńskiej.
Gościem niedzielnego spotkania w Baranowie Sandomierskim będzie historyk z rzeszowskiego oddziału IPN, współautorka wystawy – Katarzyna Kyc, która wygłosi prelekcję.
Odbędzie się także projekcja filmu kielczanina Konrada Łęckiego z 2013 r. pt. 'Pre Mortem' o polskich oficerach zamordowanych w Katyniu.
Spotkanie z Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Baranowie Sandomierskim odbędzie się w niedzielę 17 kwietnia o godzinie 17.00. Wstęp wolny.
(Joanna Sarwa)
Niemiecka propaganda wykorzystała zbrodnię katyńską do własnych celów:
W całym regionie kwiecień upływa pod znakiem uroczystości i wydarzeń organizowanych z okazji rocznicy zbrodni katyńskiej.
W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Baranowie Sandomierskim niedzielne popołudnie będzie czasem refleksji i lekcją historii.
Tego dnia będzie można obejrzeć wystawę przygotowaną przez rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej pt. 'Katyń. Zbrodnia, która miała być zapomniana'.
'Ekspozycja prezentuje ofiary zbrodni katyńskiej i jej mocodawców. Unikatowe zdjęcia przedstawiają ekshumacje przeprowadzone w Katyniu wiosną 1943 r. oraz w latach dziewięćdziesiątych XX w., kiedy to badano miejsca pochówku polskich jeńców w lesie katyńskim, Charkowie i Miednoje. Wystawa porusza również ważny wątek kłamstwa katyńskiego i prawdy, która ocalała pomimo ponad pięćdziesięcioletniego nakazu milczenia. (mat. IPN)
Mówi historyk dr Roman Chyła: