Dzień Pracownika Socjalnego jest obchodzony w rocznicę wpisania tego zawodu na oficjalną listę zawodów, a miało to miejsce w 1946 roku. (Anna Głąb)
Jak dodaje dyrektor sandomierskiego OPS-u, istnieje też potrzeba świadczenia opieki świątecznej i weekendowej. Jest to spowodowane brakiem opieki rodzinnej i samotnością podopiecznych. Dzisiejsze święto to też okazja do życzeń:
W Środowiskowym Domu Samopomocy przebywa od 25 – 35 osób, choć placówka jest przystosowana do pracy z 25 osobami. Blisko 400 osób korzysta z różnych form dożywiania, a około 40 ze schroniska dla bezdomnych. OPS współpracuje ze służbami miejskimi, ale również z osobami prywatnymi, co podkreśla dyrektor ośrodka. Ważnym elementem pracy Ośrodka są usługi opiekuńcze, świadczone w 40 środowiskach:
Dziś przypada święto pracownika socjalnego. W Polsce pracownicy socjalni i osoby zajmujące się opieką społeczną w obecnych strukturach funkcjonują od 25 lat, po przejęciu zadań, jakie wcześniej wykonywał Polski Czerwony Krzyż. O zadaniach i zakresie zadań mówi dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Sandomierzu Grażyna Łebek: