Konferencji towarzyszyła wystawa pt. 'Tradycje, zwyczaje i historia polskich Romów' użyczona przez Muzeum Etnograficzne w Tarnowie.
A już w niedzielę Samorządowe Centrum Kultury i Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej zaprasza na 'NOC ROMSKĄ nad WISŁOKĄ'. Wozy taborowe, namiot romski, prezentacje wokalne i taneczne, ognisko z potrawami romskimi i muzycy 'DZIANI I CYGAŃSKIE GWIAZDY' to niektóre atrakcje, jakie przygotowali organizatorzy imprezy.
Początek o godz. 18.00. Patronat medialny Radio Leliwa.
(Tomasz Łępa)
Zdaniem Elżbiety Mirga – Wójtowicz pochodzącej ze społeczności romskiej z Czarnej Góry, pracującej w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim, dzisiaj Romowie muszą przystosować się do nowej rzeczywistości:
Jak tłumaczy Adam Bartosz z tarnowskiego Muzeum Etnograficznego, Romowie – potocznie nazywani Cyganami – coraz bardziej chcą powrócić do pierwotnego nazewnictwa:
'50 LAT ROMÓW w MIELCU' w Mielcu było tematem konferencji w Pałacyku Oborskich.
W XIX i w pierwszej połowie XX wieku Cyganie chętnie obozowali na obrzeżach Mielca.
Sprzyjała temu odpowiednia lokalizacja miasta oddalonego od najważniejszych szlaków komunikacyjnych. Starsi mieszkańcy miasta pamiętają jeszcze obozowiska cygańskie nad Wisłoką. Dzisiaj ludności romskiej jest już w Mielcu niewiele.
Mówi przedstawiciel mieleckich Romów: