Marsz na plac Armii Krajowej odbędzie się z udziałem grup rekonstrukcyjno – historycznych, pojazdów militarnych szwadronu konnego, klas wojskowych i plutonów ''Strzelca''.
Ponadto odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych ''Tropem Wilczym 1963''. Na placu AK powstanie obozowisko partyzanckie oraz poczęstunek z kuchni polowej.
Ustanowienie Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest próbą zadośćuczynienia pamięci od 50 do 100 tys. polskich patriotów, których władze komunistyczne przy pomocy aparatu represji wymordowały po II wojnie światowej.
Zginęli oni po tygodniach wyjątkowo okrutnych tortur. Nazwiska połowy zamordowanych nadal nie są znane. Z wielu z nich komunistyczna propaganda zrobiła bandytów i morderców.
Dzień Żołnierzy Wyklętych ma przypomnieć ich cierpienie. Jest też okazją, aby zamordowani patrioci odzyskali dobre imię.
Organizatorami obchodów w Mielcu są: Stowarzyszenie Orzeł Biały – Strzelec, Klub Historyczny 'Prawda i Pamięć', IPN i Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu.
Obchody wsparły finansowo władze miasta.
(Tomasz Łępa)
W Mielcu trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Rozpoczęła je wystawa w SCK przygotowana przez Muzeum Armii Krajowej w Krakowie pt. 'Burza we Lwowie' oraz koncert zespołu 'Forteca'.
Kolejnym punktem obchodów rocznicowych była m.in. prelekcja Bogusława Kleszczyńskiego z rzeszowskiego IPN-u.
W sobotę zostały nadane dębom imiona Żołnierzy Wyklętych: mjra Hieronima Dekutowskiego – ''Zapory'', ppora Anatola Radziwonika ''Olecha'' oraz mjra Dragana Soltirovića – ''Draża''
Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się już w bazylice mniejszej św. Mateusza w Mielcu: