Wiele z członkiń kół przystąpiło też do Świętokrzyskiej Akademii Kobiet. Realizowany jest także projekt szkoleniowy 'Aktywność kobiet szansą rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich realizowany przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego, Świętokrzyskiego Biura Rozwoju Regionalnego oraz Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
(Marcin Gabrek)
Do tej pory większość Kół Gospodyń Wiejskich działało jako grupy nieformalne. Sławomir Neugebauer, dyrektor departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim zachęca, aby sformalizować te organizację, bo to da większe możliwości. Jak się zorganizować?
W województwie świętokrzyskim działa ponad 500 Kół Gospodyń Wiejskich. Czym się zajmują?
Koła Gospodyń Wiejskich traktowane często z przymrużeniem oka, jako relikt minionych czasów mają się świetnie. Panie uczestniczą w szkoleniach, organizują spotkania, ożywiają swoje wioski.
Podczas spotkań w poszczególnych powiatach województwa świętokrzyskiego kobiety uczą się, jak sięgać po środki unijne na swoją działalność. Tym bardziej, że w kolejnych latach pojawi się szansa na kolejne pieniądze. Mówi Mirosława Mochocka, zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Biura Rozwoju Regionalnego