Plener kolbuszowski miał również i międzynarodowe akcenty, bo zjawili się na nim artyści z Ukrainy i ze Szwecji. Jak co roku odbywały się także warsztaty dla młodych – zdolnych. Malarze i rzeźbiarze w murach Zespołu Szkół numer 2 przygotowywali i prowadzili zajęcia z grupą dzieci i młodzieży. Owoce malarskie obydwu plenerów można oglądać w mieleckiej Galerii Domu Kultury do 30 marca.
(Tomasz Łępa)
W Kolbuszowej zaś odbył się XIII Ogólnopolski Plener Malarsko Rzeźbiarski 'Kolbuszowa 2013. Brali w nim udział artyści malarze i rzeźbiarze z całej Polski, a także spoza jej granic. Obrazy i rzeźby pozostawili twórcy zarówno z Podkarpacia: Rzeszowa, Mielca, Strzyżowa, Bóbrki czy Przemyśla, jak i z odległych regionów Polski: z Wrocławia, Gdańska, Łomży, Cieszyna, Limanowej, Warszawy. Mówi kolbuszowski artysta malarz Maksymilian Starzec, dla którego trzynastka tym razem nie przyniosła pecha.
Obrazy i rzeźby będące pokłosiem zeszłorocznych plenerów w Łańcucie i Kolbuszowej można obejrzeć w Galerii Domu Kultury, SCK w Mielcu. W Łańcucie Międzynarodowy Plener Malarsko Rzeźbiarski odbył się już po raz 15., a w Kolbuszowej artyści malarze spotkali się 13. raz na plenerze o zasięgu ogólnopolskim.
Plenery łańcuckie gromadzą artystów malarzy, rzeźbiarzy i ceramików, a miejscem spotkań był na przestrzeni wielu lat nie tylko Łańcut, ale też Rakszawa i Lipnik. Począwszy od 1999 r. Międzynarodowy Plener Malarsko-Rzeźbiarski 'Rakszawa-Łańcut-Lipnik zgromadził 274 artystów, z czego 58 to artyści zagraniczni. W tym czasie powstało około 2 tysięcy obrazów i kilkadziesiąt rzeźb ceramicznych i drewnianych. Mówi organizator pleneru w Łańcucie, Jan Majczak