W 2012 roku szpik kostny dwójki ówczesnych maturzystów z Tarnobrzega uratował życie dwójce osobom chorym na białaczkę.
(fot: UM Tarnobrzeg)
W Padwi Narodowej rejestracja potencjalnych dawców odbywać się będzie 2 lutego w Szkole Podstawowej w godzinach od 10 do 16. W tych samych godzinach, dzień później akcja będzie prowadzona w przychodni specjalistycznej przy ulicy 1 maja Tarnobrzegu.
Dawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 56 lat, która waży minimum 50 kilogramów podkreśla Katarzyna Jabłońska z fundacji DKMS. Po wstępnym wywiadzie medycznym, wypełnieniu specjalnego formularza pobierane jest 4 mililitry krwi lub wymaz z gardła specjalną pałeczką. Gdy po badaniach laboratoryjnych okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z czyimś znajdującym się już w rejestrze następuje przeszczep:
Akcję popiera prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz oraz wójt Padwi Narodowej Robert Pluta:
W Tarnobrzegu już po raz piąty, natomiast w Padwi Narodowej po raz pierwszy Fundacja DMKS będzie prowadzić rejestrację potencjalnych dawców szpiku kostnego. Według statystyk, co godzinę u kogoś w Polsce stwierdzany jest nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest pobranie szpiku od dawcy niespokrewnionego.
Taka osoba poszukiwana jest między innymi dla czternastomiesięcznego Olka z Padwii Narodowej. W listopadzie zeszłego roku lekarze wykryli u chłopca białaczkę. Dotychczasowe poszukiwania dawcy nie przyniosły rezultatu, dlatego rodzice przy współpracy z fundacją postanowili zorganizować Dzień Dawcy Szpiku.
Mówi Anna Bik Uzar mama Olka: