Na terenie Tarnobrzega i Powiatu Tarnobrzeskiego znajduje się 15 rodzinnych ogrodów działkowych: osiem w Tarnobrzegu, cztery w Nowej Dębie, dwa w Skopaniu, i jeden w Gorzycach.
foto źródło: www.podkarpacka.policja.gov.pl
Sprawcy incydentów działają najczęściej w okresie od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Kradną lub podpalają nocą, w miejscach nieoświetlonych dlatego trudno ich zatrzymać. Stąd apel o to, aby rzeczy o dużej wartości właściciele działek w sezonie zimowym zabierali z altan do domów. Policjanci namawiają także do katalogowania majątku. Posiadanie dokładnych informacji o konkretnych przedmiotach, a także ich zdjęć pozwala na skuteczne poszukiwanie w razie gdyby zostały skradzione. Innym problemem poruszanym na spotkaniu były osoby bezdomne zamieszkujące w domkach na działkach.
Jan Lis prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego 'Siarkopol' w Tarnobrzegu przyznaje, że tego rodzaju spotkania są bardzo ważne dla działkowiczów. Prezesi i gospodarze ogrodów stale współpracują z policja a zwłaszcza z dzielnicowymi. – Musimy wiedzieć jak się zabezpieczać bo kawałki ziemi i to co na nich się znajduje sa dla nas – właścicieli bardzo cenne.
Włamania, dewastacje altanek, kradzieże, podpalenia to najczęściej występujące przestępstwa i wykroczenia dotykające działkowiczów. O bezpieczeństwie na terenie ogrodów działkowych rozmawiano podczas dorocznego spotkania działkowców z policjantami.
Pełniący obowiązki komendanta miejskiego tarnobrzeskiej policji, młodszy inspektor Bogusław Cholewa przyznawał, że zdarzenia takie są bardzo uciążliwe zarówno dla właścicieli działek jak też dla funkcjonariuszy policji.