Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu zaprasza na wystawę „Malarskie światy Wojciecha Weissa”.
Wernisaż wystawy : 8 marca o godz. 17.30.
Scenariusz wystawy „Malarskie światy Wojciecha Weissa” został stworzony w oparciu o plan nowej Galerii Domu Kultury SCK w Mielcu. Nadrzędną idą ekspozycji jest ukazanie dwóch jakże odmiennych plenerowych przestrzeni Weissa, jego malarskich doświadczeń w latach 1905 – 1912 i 1935 -1937. Biorąc pod uwagę minioną ekspozycję w Mielcu „Akordy światła i koloru. Wojciech Weiss i Aneri” (wrzesień – październik 2009) tym razem ukazana zostanie zupełnie odmienna tematyka dzieł oraz sposób kreacji artystycznej.
W większej przestrzeni sali wystawowej zostaną zaprezentowane najznakomitsze dzieła z „ białego okresu” malowane w Kalwarii Zebrzydowskiej w latach 1905 -1912. Obrazy te stanowiły zasadniczy trzon wystawy „Piękno do mnie przyszło…. Malarstwo białego okresu” zorganizowanej przez Muzeum Pałac w Wilanowie i Fundację Muzeum Wojciecha Weissa w roku 2007. Ekspozycja ta, opowiadająca o miłości obojga artystów i specyfice malarstwa Weissa w tym czasie, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i pokazywana była także w Muzeum Narodowym w Krakowie, Toruniu, Płocku i innych miastach a nawet prezentowana była na Litwie.
Natomiast w mniejszej przestrzeni sali wystawowej zostaną zaprezentowane pełne barw pejzaże z Jastrzębiej Góry dokąd Weiss wraz z całą rodziną udawał się na wakacyjne plenery, których obfity plon prezentowy był za życia artysty na dorocznych wystawach w warszawskiej Zachęcie i krakowskim TPSP. Wszystkie nadbałtyckie obrazy przewidziane na wystawę w SCK są reprodukowane w monograficznym albumie „Morze bez końca, niebo bez końca…. Bałtyk w malarstwie Wojciecha Weissa i Aneri Ireny Weissowej” (2009).
Te dwa światy malarskie Weissa łączyć mają dzieła, które powstały w pracowni krakowskiej ASP aby tym samym podkreślić raz jeszcze silne związki artysty z Akademią i zaprezentować cząstkę jubileuszowej wystawy „Weiss w ASP”.
Wystawa obejmuje 32 obrazy olejne na płótnie w decydującej większości dużych formatów. Wszystkie dzieła posiadają indywidualnie dobraną do charakteru i klimatu dzieła kolekcjonerską oprawę utrzymaną w odcieniach spatynowanego złota i srebra oraz elementów czerni. Wszystkie dzieła bez wyjątku reprezentują wysoki poziom artystyczny a ponadto ukazują różnorodne sposoby kształtowania struktury malarskiej obrazu i zastosowanie odpowiednich harmonii barwnych.
(fot: malarze.com)