We wtorek w Baranowie Sandomierskim podpisana została umowa sprzedaży cywilnej części Huty Stalowa Wola chińskiemu koncernowi LiuGong. Część produkująca maszyny budowlane stanie się częścią nowego przedsiębiorstwa LiuGong Machinery Poland tworzonego w Stalowej Woli.
Wg zarówno przedstawicieli skarbu państwa, Agencji Rozwoju Przemysłu, oraz samych zainteresowanych czyli HSW S.A. i LiuGonga transakcja jest korzystna dla obu stron. Nie tylko powstaje spółka, która połączy w sposobie potencjał techniczny i produkcyjny oraz dorobek materialny w dziedzinie biznesu maszyn budowlanych, ale też przyniesie duży zastrzyk finansowy Hucie Stalowa Wola.
Obecny przy podpisaniu umów wiceminister skarbu państwa Zdzisław Gawlik przyznał, że poszukiwanie inwestora trwało długo ale było to potrzebne, by dobrze wybrać.
Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Wojciech Dąbrowski stwierdził, że transakcja między Hutą Stalowa Wola a LiuGongiem ma wymiar globalny. Dąbrowski dodał że na koniec 2010 r. wartość chińskich inwestycji w Polsce wyniosła 140 mln dolarów. – Ta transakcja podniesie nas na poziom Hiszpanii czy Włoch – zaznaczył.
Natomiast Prezes HSW Krzysztof Trofiniak stwierdził, że oferta maszyn budowlanych których produkcję LiuGong uruchomi w Stalowej Woli będzie doskonałym uzupełnieniem dotychczasowej oferty Huty Stalowa Wola w zakresie maszyn budowlanych, ta transakcja otworzy też przed nową spółką nowe rynki zbytu, o czym HSW myślała od dawna. Zdaniem prezesa Trofiniaka, wspólny produkt, który będzie wytwarzany w nowej spółce, pozwoli konkurować na największych światowych rynkach.
Natomiast prezes koncernu LiuGong Zeng Guang'an mówił podczas swego wystąpienia, że przejęcie HSW to największa inwestycja chińska w Polsce i zarazem największa zagraniczna inwestycja koncernu. Podkreślił, że HSW ma długą tradycję w produkcji maszyn budowlanych. Zapewnił, że jego firma będzie chciała, aby I Oddział HSW znów 'wrócił do pierwszej ligi producentów maszyn budowlanych'. Zeng Guang'an podkreślił, że w firmie będzie wprowadzony pięcioletni program inwestycyjny, który spowoduje, że w 2016 r. w Stalowej Woli produkowanych będzie ponad 3 tys. maszyn budowlanych. To dziesięciokrotnie więcej niż obecnie wytwarza I Oddział HSW.
Strony nie chciały zdradzić wartości transakcji – ta na razie ma pozostać tajemnicą. Podpisana w Baranowie umowa sprzedaży części cywilnej wieńczy długotrwałe negocjacje. Pełnym zakończeniem transakcji będzie podpisany pod koniec stycznia ostatni dokument. Zaś środki pozyskane ze sprzedaży HSW przeznaczy na rozwój produkcji wojskowej.
(Marta Górecka)
fot.PAP/Onet.pl