reklama

Sandomierz: Wernisaż wystawy fotografii Karoliny Werens „Rwanda – 25 lat pokoju”..

Data publikacji: Kategoria: , , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

W Zamku Królewskim w Sandomierzu odbędzie się dziś wernisaż wystawy fotografii Karoliny Werens „RWANDA – 25 lat pokoju”.

Rwanda to dotknięty wojną domową frykański kraj. W 1994 roku doszło tam do ludobójstwa na plemieniu Tutsi. Od tego czasu mija właśnie 25 lat.

– Wystawa to jeden z elementów programu przygotowanego w ramach Nocy Muzeów – mówi dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu dr Dominik Kacper Płaza:

Składająca się z 25 fotografii wystawa Karoliny Werens przybliża życie codzienne na wsi i w mieście, pokazuje bogactwo przyrody, miejsca pamięci i lokalny koloryt kulturowy, a ponadto pracę polskich misjonarzy, którzy zaangażowali się w długofalową pomoc, budując i wspierając szkoły, przedszkola, sanitariaty i ośrodki medyczne.

Wystawa przygotowana jest w dwóch językach: polskim i angielskim. Towarzyszy jej katalog, z którego cały dochód zostanie przeznaczony na misje w Rwandzie.

Karolina Werens jest osteoarcheologiem, pracuje jako konsultant ds. dziedzictwa kulturowego i archeologii w Londynie. W przeszłości związana z Działem Archeologicznym Muzeum Okręgowego w Sandomierzu i Polskim Radiem dla Zagranicy. Jej pierwsza wizyta w Rwandzie miała charakter reporterski.

Wernisaż odbędzie się dziś o godzinie 18:00. W czasie spotkania o swojej misji opowie pochodzący ze Stalowej Woli ks. Leszek Czeluśniak, który z ramienia Zgromadzenia Księży Marianów od 30 lat pracuje w Rwandzie. Goście spotkania będą mieli okazję spróbować tzw. „Zielonego złota”, czyli słynnej rwandyjskiej herbaty.

(Joanna Sarwa)