reklama

Sandomierz: Narodowe czytanie na sandomierskim rynku.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Sandomierz włączył się w „Narodowe Czytanie 2019”.

Podczas tegorocznej odsłony akcji promującej polska literaturę i czytelnictwo para prezydencka zaproponowała do czytania polskie nowele.

Na sandomierskim rynku pod Kamienicą Oleśnickich odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawiciele różnych środowisk czytali wybrane utwory. Wśród czytających znalazł się osiemnastoletni Bartłomiej Łatka, który przeczytał fragment „Sanatorium pod klepsydrą” Brunona Schulza:

Zuzanna Łatka, która wzięła udział w Narodowym Czytaniu po raz pierwszy, uważa, że to wartościowe przedsięwzięcie:

Prezydent Andrzej Duda z małżonką dokonali w tym roku wyboru ośmiu nowel z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do kancelarii prezydenta. To Dobra pani Elizy Orzeszkowej, Dym Marii Konopnickiej, Katarynka Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Brunona Schulza, Orka  Władysława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego, Sachem Henryka Sienkiewicza i Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego.

–  Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

(Joanna Sarwa)

Fot. KLO